Home
Aktualiteti
Shėrbimet
Reklamat
Fotoalbumi
Links
Libri i Vizitorve
Kontakt

Gjilani

Gjilani  gjendet nė pjesėn lindore tė Kosovės dhe ėshte njėra nga 7 Komunat e mėdha tė Kosovės. Gjilani pas luftės llogaritet ti ketė mbi 130. mijė banorė.

Gjilani si qytet ėshtė themeluar nga familja e madhe shqiptare e Gjinajve, e cila qė nga viti 1737 der nė shekullin XlX ka sunduar nė Kosovė. Pra Gjilani ėshtė krijuar nga familja shqiptare.

Si themelues i Gjilanit njihet Bahti Beg Gjinolli. .